Sú pištoliari egoisti?

terc_s_2x_99.JPG

Každý kto pozná pomery v SSZ tak vie, že počet mladých pištoliarov z roka na rok klesá, ale naopak počet mladých puškárov stúpa. Čim to je?

Počas víkendovej Extraligy sa ako vždy viedli rozhovory.

 

Nemohli obísť aj nelichotivú situáciu s mládežou v ISSF pištoľových disciplînach. Asi je zrejmé, že súčasný stav má viacero príčin, okrem iného, že aj tá mladež čo začne strieľať, tak po čase skončí, ale veľmi dôležité je, že sa výchove pištoliarskej mládeži nemá (nechce?) kto venovať. A pritom máme desiatky starších strelcov, ktorí majú skúsenosti a mohli by ich odovzdávať mladším.

 

Jeden z funkcionárov SSZ pomenoval tento stav, citujem "že pištoliari sú egoisti", pretože sa venujú svojej aktívnej streľbe a nie trénovaniu mládeže. Že puškári sú viac obetaví, pretože s aktívnou streľbou končia skôr a viacerí sa venujú výchove mládeže.

 

Je to pravda, sú pištoliari egoisti?

 

Pozrime sa na zopár faktov. Je naozaj pravda, že je momentálne viac strieľajúcich seniorov pištoliarov ako puškárov, minimálne vo vzduchových zbraniach.

 

Dôvodov bude asi viac, ale jeden z nich určite bude fyzická náročnosť streľby z pušky a z pištole. Takmer každý puškár Vám povie, že po rokoch streľby z ťažkej pušky, v krkolomných polohách má problém s chrbticou, že už má problem udržať pušku tak, aby každá rana bola centrová desiatka. Takže skôr je viac starších puškárov v už neolympijskej ležačke, pretože tam je fyzická náročnosť podstatne menšia. Toto je fakt.

 

Ale je to pravda, že máme veľa trénerov puškárov, ktorí boli (sú) aktívnymi puškármi a naopak málo máme trénerov pištoliarov, ktorí boli (sú)  aktívnymi pištoliarmi?

 

Je pravda, že ak chce niekto trénovať mládež, nemôže sa zároveň venovať aj svojej streľbe, pretože si to pri trénovaní mládeže z bezpečnostných dôvodov nemôže dovoliť. A kto má dnes čas sa venovať niekoľko dní v týždni výchove mladých a niekoľko dní sebe? Odpovedať si určite viete aj sami, nikto. Takže ak chce niekto trénovať mládež, prakticky sa môže vzdať vlastnej streľby. Samozrejme pár rokov môže ešte strieľať, môže to isť zotrvačnosťou, bez tréningu, ale nie dlho.

 

Otázka znie, ak by sa terajší pištoliar rozhodol, že má vlohy na trénovanie a že chce trénovať mládež, pôjde to? Zájde za šéfom svojho klubu a povie, od zajtra chcem začať trénovať. Čo mu povie šéf klubu? Povie mu, vyber si z našej strieľajúcej mládeže a začni? Povie mu, že tu máš peniaze na nejaké pištole (lebo v klube majú len pušky), vyber si čas, kedy budeš trénovať, budeme ťa vo všetkom podporovať. Funguje to v praxi takto?

 

Je to všetko naozaj len v neochote pištoliarov?

 

Čo vy na to? Stačí, že 20-30 starších pištoliarov skončí svoju aktívnu kariéru a máme problém s pištoliarskou mládežou vyriešený? Je to len také jednoduché?

 

My si myslíme, že nie a preto v našom programe na zmenu bude aj návrh, čo robiť s nelichotivou situáciou v pištoľovej streľbe.

 

Peter Mlynarčík

strelci@strelcom.sk

 

 

 

Návrat na výpis

Hľádáte servis Pardini na Slovensku alebo v Čechách?

STRELCI STRELCOM

 

Pre všetky zbrane PARDINI zabezpečíme záručný aj pozáručný servis na Slovensku.

Zabezpečíme Vám náhradné diely aj na staré modely zbraní PARDINI z deväťdesiatych rokov a môžete ich ďalej používať.

S povolením Pardini Armi S.r.l. zabezpečíme servis vzduchových zbraní aj z Českej republiky a predaj náhradných dielov nepodliehajúcich nákupnému povoleniu aj do Českej republiky.

Stačí sa nám ozvať a spolu nájdeme riešenie.

Ak chcete, najbližšie sa môžeme stretnúť na bratislavskej open lige v športovej pištoli.

 

Napíšte nám

Kontakt

PARDINI Slovakia s.r.o.

A. Gwerkovej 1538/7

851 04 Bratislava

IČO: 51144786

IČ DPH: SK2120608271

zapísaná v OR Bratislava 1,

Oddiel: Sro, Vložka č.: 13160/B

zbrojná licencia číslo CA 001259

email: info@pardini.sk

mobil: +421 903 471 002

STRELCI STRELCOM

 

 

Partneri

partner.png

 

angemy.png