Úspech na European Master Games Torino 2019

torino_logo.JPG

Slovenská účasť na European Masters Games bola úspešná, výprava si doniesla 7 zlatých medailí, 4 strieborné a 3 bronzové medaile. Vďaka iniciatíve viceprezidenta SSZ pána Kováča sa o úspechoch strelcom mohla dozvedieť aj verejnosť prostredníctvom denníka Šport.

EUROPEAN MASTERS GAMES TORINO 2019

 

V dňoch 27.7. – 3.8. 2019 sa v talianskom Torine uskutočnili „malé olympijské hry“ seniorov. V 29 športoch súťažilo viac ako 7 500 športovcov starších ako 30 rokov.

 

           V športovej streľbe z pušky a pištole sa európskych hier seniorov zúčastnilo približne 120 športovcov zo 14 krajín. V streľbe z pištole Slovensko reprezentovali 6 športovci v troch vekových kategóriách 30+, 50+ a 70+.

 

        Piati zo šiestich slovenských pištoliarov si priniesli domov aspoň jednu medailu. Najúspešnejší z nich bol Ivan Némethy v kategórii 70+, ktorý získal 4 zlaté  a jednu striebornú medailu. V tej istej kategórii Vladimír Gál získal dve bronzové medaile.

 

         V kategórii 50+ získal 2 zlaté medaile Peter MlynarčíkPavel Fajkus jednu striebornú medailu. V tej istej kategórii Vladimír Rozina získal šieste a siedme miesto, pričom je zaujímavé, že vo svojich disciplínach bol najlepší zo všetkých slovákov. Mal len smolu, že štartoval v "nesprávnej" vekovej kategórii, inak by mal aj on 2 medaile.

 

         Václav Vaja v najmladšej kategórii 30+ získal jednu zlatú, dve strieborné a jednu bronzovú medailu.

          

            Koho by zaujímali komplet výsledky, môže si ich nájsť tu.

 

            Strelecké súťaže z pušky a pištole sa konali na strelnici priamo v Torine. Strelnica je síce staršia, ale na Slovensku by sme boli veľmi radi, ak by sme mali aspoň takú.  

 

             Strelnica je lokalizovaná na začiatku priemyselnej časti Torina, približne 8 km od centra Torina. Leží na pomerne veľkom pozemku, s účelne usporiadanými priestormi, s oddychovou zónou vo veľkej záhrade.

 

Strelnica je komplexom viacerých strelníc, v areáli sa nachádzajú

 

               1 krytá aj 1 otvorená strelnica na 10 metrov (na priťahovacie terče),

3 strelnice na 25 metrov (s otočnými terčami),

2 strelnice na 50 metrov (na posuvné terče),

1 strelnica na 100 metrov

a strelnica na streľbu z historických zbraní.

 

          Zaujímavá je pušková 50 metrová strelnica, na ktorej sa strieľa zo skladacích stolov, ležačka zo stolu, kľačák s polosklopeného stola až stoják sa strieľa z podlahy.

 

            Na strelnici majú klubovňu, ktorá bola v čase pretekov využitá na prebierku zbraní a výstroje, bar, kde podávali nápoje, pizzu a sendviče, samozrejme niekoľko WC (aj so „šľapacími“ záchodovými misami), sklad zbraní a streliva, recepciu s administratívnymi priestormi a veľkou záhradou.

 

            Pred strelnicou je parkovisko asi na 20 áut, ale priľahla lúka poskytne priestor na parkovanie pre minimálne 100 áut, proste kompletne vybavená strelnica, akú by sme veľmi radi prijali aj na Slovensku.

 

            Súťaže boli organizované typickým talianskym chaosom, štartové a výsledkové listiny boli zverejňované priebežne, oficiálne online výsledky minimálne s jednodňovým meškaním.

 

             Pištoľové súťaže boli mixom troch rôznych zameraní.  Strieľali sa ISSF disciplíny, IPSC disciplíny a aj historici MLAIC disciplíny, takže celkovo viac ako 10 rôznych pištoľových disciplín a niektorí strelci skutočne strieľali takmer všetko. Puškári to mali podobne, takisto strieľali ISSF disciplíny, 100 metrovú disciplínu a historici.

 

        Z dôvodu, aby strelci mohli absolvovať všetky disciplíny, na ktoré sa prihlásili, pristúpili organizátori k netradičnému riešeniu, rozdeleniu jednej disciplíny na viacero dní, t.j. v tej istej disciplíne, v tej istej vekovej kategórii strieľali strelci v dvoch dňoch a to vyvolávalo menší chaos v štartových a výsledkových listinách.

 

          Ale nakoniec sa všetko zvládlo.

 

          Celý týždeň bola na strelnici vysoká teplota, nad 30 stupňov, vysoká vlhkosť, takže aj štíhli strelci vyzerali po skončení preteku, ako by vyšli zo sprchy a zabudli sa v tej sprche vyzliecť,  zvlášť na vzduchovkovej strelnici, ktorá bola bez klimatizácie, len s malým vetrákom nad vchodovými dverami.

 

           Na pištoľovej 25 metrovej strelnici bol ako záchytný val suchý piesok, ktorý sa v tých horúčavách veľmi prášil, takže po pár výstreloch sa zdvihol prach, vyzeralo to ako hmla. Terče na 25 metrov mali upevnené na polystyrenóvych (tvrdených) podložkách, ktoré sa otáčali takmer bezhlučne.  Oproti našim železným rámom to bol výrazný rozdiel.

 

       Výmenu terčov na 25 metrov mali veľmi dobre vyriešenú, na polystyrénovej podložke mali nakreslené rohy terča a z podložky vytŕčal v každom rohu tenký kolík, takže nastoknutím na kolíky terče presne umiestnili a tenkou gumičkou hore a dole, terč zafixovali spolu s kolíkmi. Myslím, že to môže byť dobrá inšpirácia pre naše strelnice.

 

        Pre niekoho mohla byť nevýhoda, že 25 metrové strelnice boli veľmi tmavé, mali pomerne dlhú striešku nad strelcom a aj terče boli schované pod strieškou, takže strelci s horším zrakom mohli mať problém s mierením. So žltým filtrom to bolo úplne super. 50 metrová strelnica bola na tom podobne, strelci boli pod strieškou, ale terče boli na otvorenom slnku, čo nie je dobrá svetelná kombinácia.

 

        25 metrová strelnica bola odhlučnená zaujímavou hmotou, vyzeralo to asi ako polystyrén, ale bolo to oveľa mäkší a porézny materiál, ktorý asi lepšie absorboval hluk zo streľby.

 

      Na 50 metrovej strelnici si strelci už vypomáhali modernou technikou pri sledovaní zásahu. Priamo na ďalekohľad bol namontovaný nejaký digitálny prevodník, ktorý obraz z objektívu ďalekohľadu posielal na monitor (tablet?), chránený clonami. Určite je puškárom takto oveľa jednoduchšie sledovať zásahy na papierovom terči, ako nazerať do ďalekohľadu.  

 

      Na pretekoch boli milým prekvapením rozhodcovia, minimálne polovicu tvorili mladé dievčatá vekovo určite pod 30 rokov, ktoré ovládali angličtinu a aj perfektne pravidlá, druhú polovicu tvorili rozhodcovia do max 50 rokov, ktorí sa ako tak dohovorili anglicky, ale takisto ovládali pravidlá a prakticky nič sa im nedalo vyčítať. Dokonca automaticky používali aj kalibre, čo na našich strelniciach nie je až taká samozrejmosť.

 

        Jediné mínus bolo, že to trošku dlhšie trvalo, ale na to sme zvyknutí zo slovenských strelníc. Napr. jedna polovica rýchlopalky trvala približne 45 minút.

 

      Na strelnici mali traja naši strelci aj podporný tím, ktorý sa veľmi osvedčil. Asi každému strelcovi dobre padne, keď vie, že za ním sú ľudia ktorí mu prajú a s ktorými môže komunikovať. Zvyčajne takú úlohu zastávajú tréneri.

 

         Na záver len skonštatovanie, slovenská účasť na European Masters Games bola úspešná, výprava si doniesla 7 zlatých medailí, 4 strieborné a 3 bronzové medaile. Vďaka iniciatíve viceprezidenta SSZ pána Kováča sa o úspechoch strelcom mohla dozvedieť aj verejnosť prostredníctvom denníka Šport.

 

        Ak si chce niekto pozrieť článok s obrázkami, môže si ho v pdf formáte stiahnúť tu.

 

                                                                                   Peter Mlynarčík

STRELCI STRELCOM

Návrat na výpis

Hľádáte servis Pardini na Slovensku alebo v Čechách?

STRELCI STRELCOM

 

Pre všetky zbrane PARDINI zabezpečíme záručný aj pozáručný servis na Slovensku.

Zabezpečíme Vám náhradné diely aj na staré modely zbraní PARDINI z deväťdesiatych rokov a môžete ich ďalej používať.

S povolením Pardini Armi S.r.l. zabezpečíme servis vzduchových zbraní aj z Českej republiky a predaj náhradných dielov nepodliehajúcich nákupnému povoleniu aj do Českej republiky.

Stačí sa nám ozvať a spolu nájdeme riešenie.

Ak chcete, najbližšie sa môžeme stretnúť na bratislavskej open lige v športovej pištoli.

 

Napíšte nám

Kontakt

PARDINI Slovakia s.r.o.

A. Gwerkovej 1538/7

851 04 Bratislava

IČO: 51144786

IČ DPH: SK2120608271

zapísaná v OR Bratislava 1,

Oddiel: Sro, Vložka č.: 13160/B

zbrojná licencia číslo CA 001259

email: info@pardini.sk

mobil: +421 903 471 002

STRELCI STRELCOM

 

 

Partneri

partner.png

 

angemy.png